Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Vitamíny a minerály

Jak vybrat vitamíny a minerály?

 
Dopřejte svému organismu dostatek prospěšných látek.
 
 
 
Vyvážený příjem vitamínů a minerálů je zásadní pro správné fungování metabolismu. Někdy však příjem těchto látek z běžné stravy nestačí, a proto je třeba poohlédnout se po jiném zdroji. Vybírejte pečlivě a kupujte jen takové preparáty, které jsou opravdu účinné.
 
 
 
 
 

Na co se při výběru zaměřit

 
Než vitamínový preparát zakoupíte, dobře se rozmyslete, na co přesně jej potřebujete. Hledáte vitamíny pro prevenci nachlazení, chcete podpořit růst vlasů nebo potřebujete doplnit vitamíny a minerály při zátěži? Zásadně vždy čtěte složení výrobku a kontrolujte obsah účinných látek.
 
 
Užitečné informace vám mohou poskytnout také klinické studie a vědecké analýzy týkající se účinné látky a její působnosti v závislosti na dodržování DDD, délce užívání a kombinování s dalšími látkami. Velké množství těchto studií nebo jejich závěry jsou běžně k dohledání na internetu, případně se na ně ptejte přímo výrobce doplňku stravy. 
 
Pokud si nevíte rady, jaké vitamíny či minerály pro vás budou ty pravé, obraťte se na svého lékaře či lékárníka. Jestliže užíváte léky, konzultujte vždy užívání těchto preparátů se svým lékařem.
 
 
 
 

Druhy vitamínů

 

Vitamíny rozpustné ve vodě

Mezi vitamíny rozpustné ve vodě patří vitamíny skupiny B a vitamín C. Tyto vitamíny lidský organismus neukládá a při nadbytečném příjmu je vyloučí močí, i přesto ale můžete překročením jejich DDD své zdraví ohrozit.
 
 
 

Vitamíny rozpustné v tucích

Vstřebávání těchto vitamínů je v lidském těle podmíněno dostatečným příjmem správných tuků z potravy.  V určitém množství mohou být ukládány v lidském těle, proto při jejich nadměrném příjmu hrozí riziko předávkování.
 
 
 
 

Druhy minerálů 

 
Minerály a stopové prvky, ač nejsou stejně jako vitamíny nositeli energie, jsou zcela nezbytnou složkou naší stravy. Vzhledem k tomu, že většina minerálů je v dostatečném množství obsažena ve stravě, setkáváme se zřídka s jejich nedostatkem.
 
 
 
 

Multivitamíny

 
Jako multivitamíny se často označují přípravky, které obvykle obsahují komplex vitamínů a minerálů ve vyváženém poměru odpovídajícímu doporučené denní dávce.
Výhodou jejich užívání je komfort. Nemusíte totiž přijímat spoustu vitamínů a minerálů v několika různých přípravcích. Nevýhodou multivitamínů je, že některé z nich jsou hůře stravitelné a vitamíny v nich obsažené mají pro organismus nižší využitelnost, než jakou mají vitamíny užívané zvlášť.
 
 
 
 

Rozdělení podle 3 kritérií

 

1. Podle určení

Podle toho, komu jsou vitamíny a minerály určeny, rozlišujeme:
 
 
• Vitamíny a minerály pro dospělé
Přípravky této kategorie jsou určeny výhradně dospělým osobám. Mohou se dále dělit na přípravky pro muže nebo ženy vzhledem ke specifickým potřebám mužského a ženského organismu. Vitamínové přípravky pro muže často podporují např. tvorbu spermií a potenci. Přípravky pro ženy mohou být určeny například k užívání po dobu těhotenství nebo menopauzy.
 
 
• Vitamíny a minerály pro děti
Tyto přípravky podporují normální růst a vývoj dítěte. Zohledňují specifické potřeby dětského organismu, např. mají zvýšený obsah vitamínu D a fosforu pro správný vývoj kostí. Při podávání preparátů dítěti se vždy řiďte doporučeným věkovým omezením a nikdy nepřekračujte DDD.
 
 
                 
 

2. Podle zaměření

Podle účelu použití se vitamíny a minerály dělí do mnoha kategorií. Níže uvádíme ty nejčastější.
 
 
• Prevence
Vitamínové přípravky s preventivními účinky mohou působit například proti nachlazení, proti osteoporóze, proti migréně atd.
 
 
• Specifické zdravotní potíže
Řada vitamínových přípravků se zaměřuje na pomoc při konkrétních zdravotních obtížích, jako jsou například křeče, padání vlasů, lámavost nehtů, oslabená imunita. Mohou pomáhat také při zvýšené psychické nebo fyzické námaze (např. vitamíny pro sportovce).
 
 
• Obecná péče o zdraví
Některé vitamínové přípravky jsou určeny k užívání v rámci obecné péče o zdraví a podporují kupříkladu správnou látkovou výměnu, regeneraci organismu a zdravý spánkový cyklus.
Mějte ale na paměti, že žádné vitamínové preparáty nenahradí vyváženou stravu a zdravý životní styl.
 
 
 

3. Podle formy

Z hlediska vnější formy můžeme doplňky stravy rozdělit do tří hlavních skupin:
 
 
• Tvrdé
Vitamíny a minerály se prodávají v podobě klasických tablet určených k polykání vcelku. Jejich výhodou může být to, že většinou neobsahují nadbytečná sladidla, která se nachází často třeba v sirupech.
Některé tablety určené ke žvýkání nebo cucání jsou ale záměrně slazené pro lepší chuť. Formou takových tablet se podávají obvykle vitamínové přípravky dětem. Řada preparátů se prodává se formě šumivých tablet, které necháte rozpustit ve vodě a následně vypijete. 
Vitamíny a minerály můžete dostat také ve formě kapslí. Ty mohou mít svůj obsah tekutý nebo sypký a vždy se polykají celé.
 
 
• Tekuté
Vitamínové přípravky můžete zakoupit v podobě roztoku či kapek, které se polykají na lžičce, případně se kapou do sklenice vody.
Výhodou této formy je snadná vstřebatelnost účinných látek a jejich vysoká koncentrace v malém objemu. To oceníte třeba na cestách, když s sebou povezete malou lahvičku namísto velkého balení například tablet či sypkého prášku. Nevýhodou je, že účinné látky jsou zde často uchovávány pomocí alkoholu, takže užití takového přípravku má vliv na schopnost řízení. Rovněž při větších dávkách není forma alkoholové tinktury optimálním řešením pro děti či abstinenty.
Setkat se můžete také s formou sirupu, který mívá obvykle příjemnou chuť, takže je jeho užívání snazší i pro malé děti.
 
 
 
• Sypké
Vitamínové preparáty mohou mít formu prášku, sypké směsi či granulátu. Některé jsou rozpustné ve vodě, jiné rozpustné nejsou, ale můžete je přidávat například do kaše či jogurtu.
 
         
 

4. Podle způsobu uvolňování

Některé vitamínové preparáty se mohou dělit na přípravky s rychlým uvolňováním a na přípravky s uvolňováním postupným neboli pomalým.
 
Přípravky s rychlým uvolňováním poskytují organismu dávku potřebné látky okamžitě, což ocení zejména sportovci při svalové únavě po vysoké zátěži (např. vitamín C a E).
 
Přípravky s postupným uvolňováním umožňují efektivní vstřebání účinných látek po delší dobu (např. 7, 12 nebo 24 hodin).
 
 
 
 

Rady na závěr

 
Obecně platí, že byste měli mít základní příjem vitamínů a minerálů z vyvážené stravy. V řadě případů nedostatek určité látky v organismu poukazuje na nevhodnou životosprávu. Mohou však nastat situace, kdy budete potřebovat zvýšený příjem vitamínů či minerálů z koncentrovaného zdroje, jakým jsou vitamínové suplementy. Například při vysoké zátěži, onemocnění či po operaci.
 
Než začnete přípravek užívat, vždy se raději poraďte se svým lékařem, který rozumí vaší diagnóze. Tak se vyhnete riziku kontraindikace s jinými užívanými léky, doplňky stravy či antikoncepcí.
 
Nikdy nepřekračujte denní dávku účinné látky. Rozhodně neplatí pravidlo, že čím více, tím lépe. I vitamíny se můžete předávkovat a dostat otravu (hypervitaminóza). To se týká především vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Na problémy si ale můžete zadělat i při překročení DDD, zejména vitamínu B6 či vitamínu C, které se sice později vyplaví z organismu močí, ale při jednorázové vysoké dávce mohou způsobit poškození nervové a trávicí soustavy. Vždy proto čtěte příbalový leták a dodržujte pokyny v něm uvedené.
 
Vitamíny a minerály kupujte od ověřených výrobců a prodejců, vyhněte se produktům asijského původu, které mohou lákat na nižší ceny, avšak nesplňují evropské normy. Dobrou nápovědou vám mohou být recenze jiných zákazníků. Pokud si nejste jistí důvěryhodností prodejce, raději se mu vyhněte.
 
Přípravky skladujte podle pokynů uvedených v příbalovém letáku a hlavně mimo dosah dětí. Některé vitamínové preparáty je třeba skladovat na suchém a stinném místě při pokojové teplotě (do 25 °C), jiné vyžadují skladování v chladu. V takovém případě je uchovávejte v chladničce (při 2 °C až 8 °C) náležitě označené a mimo přímý kontakt s potravinami, například v umělohmotné uzavírací krabičce.
 
Jestliže jste nespotřebovali balení vitamínového přípravku celé a již vypršela lhůta jeho trvanlivosti, odneste jej do lékárny, která zajistí bezpečnou a ekologickou likvidaci.
 
Porovnat vitamíny a minerály